Likwidacja nielegalnej fabryki papierosów

Prokuratura Regionalna w Gdańsku prowadzi wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji śledztwo w sprawie nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych, popełnienia przestępstw karnoskarbowych oraz działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Przeprowadzona akcja służb CBŚP oraz Prokuratury doprowadziła do likwidacji nielegalnej fabryki papierosów zlokalizowanej na terenie województwa łódzkiego. Zatrzymano  7 osób, w tym 5 obywateli Białorusi.

Akcja Policji i Prokuratury

W wyniku działań Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Gdańsku i Łodzi oraz Prokuratury, na terenie prywatnej posesji w powiecie łaskim, zlikwidowana została nielegalna fabryka papierosów.

Wewnątrz fabryki funkcjonariusze odkryli profesjonalną linię technologiczną służącą do produkcji papierosów. Ujawniono także kilkaset worków z odpadami produkcyjnymi oraz komponenty niezbędne do produkcji papierosów w tym owijki filtrowe, klej papierosowy, bibułę.

W osobnym pomieszczeniu ujawniono 458 kartonów zbiorczych zawierających papierosy. Po przeliczeniu ustalono, że na terenie nielegalnej fabryki znajduje się łącznie ponad 1.800.000 sztuk papierosów.

Potwierdzono, że urządzenia wchodzące w skład przejętej profesjonalnej linii technologicznej do produkcji papierosów warte są blisko milion  złotych. Pozwalały one wyprodukować nawet 10 milionów papierosów miesięcznie.

Zatrzymania i areszty dla podejrzanych

Podczas przeprowadzonej akcji funkcjonariusze zatrzymali 7 osób: dwóch obywateli Polski, którzy organizowali produkcję i nadzorowali linię produkcyjną oraz pięciu obywateli Białorusi, którzy obsługiwali linię produkcyjną.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż obywatele Białorusi przybyli do Polski wyłącznie w celu podjęcia pracy na terenie nielegalnej fabryki papierosów, a ich przyjazd został zorganizowany przez osobę zarządzającą nielegalną fabryką.

Zatrzymane osoby doprowadzone zostały do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Z uwagi na zagrożenie wysoką karą, prokurator wnioskował do Sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec wszystkich zatrzymanych osób.

Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Straty Skarbu Państwa

Ustalono, że na skutek działania grupy przestępczej doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych z tytułu podatku akcyzowego oraz podatku VAT w kwocie ponad 2 milionów złotych.