Akt oskarżenia w sprawie plantacji marihuany

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku akt oskarżenia przeciwko 4 osobom zarzucając im między  innymi działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, prowadzenie nielegalnej uprawy ziela konopi innych niż włókniste w ilości prawie 2700 krzewów, z której można byłoby dostarczyć znaczną ilość narkotyku o łącznej wadze 35.301,91 gramów a także wytwarzanie środków odurzających w postaci suszu roślinnego z zawartością substancji odurzających o łącznej wadze nie mniejszej niż 2.330 gramów.

Ostatni z opisanych czynów stanowi zbrodnie z art. 53 ust. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i zagrożony jest karą pozbawienia wolności w wysokości od 3 lat.

Jednemu z podejrzanych zarzucono dodatkowo udzielanie innym osobom środka odurzającego w postaci marihuany w łącznej ilości prawie 2 kilogramów.

Likwidacja plantacji konopi

W toku prowadzonego postępowania,  w dniu 11 kwietnia 2019 roku w miejscowości Łapino Kartuskie, woj. pomorskie, funkcjonariusze CBŚP wspólnie z Morskim Oddziałem Straży Granicznej w Gdańsku  zlikwidowali plantację, której przedmiotem była uprawa ziela konopi innych niż włókniste mogących dostarczyć znacznej ilości marihuany.

Na miejscu zabezpieczono prawie 2700 krzewów konopi w różnych fazach wzrostu, z których można by uzyskać jednorazowo ponad 35 kg marihuany. Uprawa mieściła się w 5 przystosowanych pomieszczeniach, gdzie znajdował się specjalistyczny sprzęt do uprawy konopi. Plantacja była zasilana 2 agregatami prądotwórczymi. Na terenie plantacji było też odrębne pomieszczenie służące do suszenia konopi. Ujawniono w nim urządzenia do oddzielania kwiatostanu od liści, wagę elektroniczna, zgrzewarkę, worki próżniowe, a także 2,5 kilograma marihuany.

Zatrzymania sprawców

Na terenie plantacji zatrzymano 30 letniego mieszkańca województwa małopolskiego. W toku dalszych czynności wykonywanych w sprawie, funkcjonariusze CBŚP Zarząd w Gdańsku na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, zatrzymali kolejne 3 osoby – mieszkańców Kaszub w wieku od 30 do 50 lat, którzy współdziałali w procederze nielegalnej uprawy i wytwarzaniu środków odurzających.

W stosunku do 3 oskarżonych w dalszym ciągu stosowane jest tymczasowe aresztowanie. W przypadku jednego podejrzanego stosowane są wolnościowe środku zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono od podejrzanych mienie o wartości prawie 50.000 złotych, a także samochód i nieruchomości.