Kolejne areszty w sprawie gigantycznej plantacji marihuany

W nawiązaniu do wcześniej przekazanych informacji dotyczących likwidacji w kwietniu 2019 r. w miejscowości Łapino Kartuskie, gigantycznej plantacji konopi innych niż włókniste informuję, że w dniu 17 czerwca br. na polecenie gdańskiej Prokuratury Regionalnej funkcjonariusze CBŚP Zarząd w Gdańsku zatrzymali kolejne osoby związane z tym procederem. Jest to 3 mieszkańców Kaszub w wieku od 30 do 50 lat.

Przedstawione im zarzuty dotyczą działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnej uprawy ziela konopi innych niż włókniste w ilości prawie 2700 krzewów, mogącej dostarczyć znaczną ilość narkotyku o czarnorynkowej wartości 13 milionów zł. oraz wytwarzania środków odurzających w postaci suszu roślinnego z zawartością substancji odurzających o łącznej wadze nie mniejszej niż 3 kg. Ostatni z opisanych czynów stanowi zbrodnie z art. 53 ust. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i zagrożony jest karą pozbawienia wolności w wysokości od 3 lat.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw.

Na wniosek tutejszej Prokuratury, podejrzani zostali w dniu wczorajszym tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Są to kolejne zatrzymania w tej sprawie. W kwietniu br. na terenie nielegalnej plantacji został zatrzymany 30 letni mężczyzna, względem którego również zastosowano tymczasowe aresztowanie.

W śledztwie planowane są kolejne czynności procesowe.

prok. Maciej Załęski

rzecznik prasowy