Areszt za handel olejem opałowym

W dniu 1 kwietnia br funkcjonariusze gdańskiego Zarządu CBŚP oraz Mazowieckiego i Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego, działając na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, dokonali zatrzymania 31-letniego mieszkańca Wilanowa. W tym samym czasie dokonano przeszukań w kilkudziesięciu miejscach na terenie kraju w celu zabezpieczenia dokumentacji finansowo-księgowej oraz innych dowodów.

Zatrzymania mają związek ze sformułowanymi przeciwko tej osobie zarzutami, dotyczącymi działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw polegających na uszczupleniu zobowiązań podatkowych na terenie Polski i Niemiec, w łącznej wysokości 22,5 mln zł. i 13,7 mln EURO, w związku ze zmianą przeznaczenia oleju opałowego i smarowego, poprzez nielegalne dodawanie substancji chemicznych oraz sprzedaż tego towaru jako olej napędowy.

Zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono również zarzut prania brudnych pieniędzy pochodzących z opisanego procederu w kwocie prawie 2 mln zł. i 145 tys. EURO. Podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Realizowane czynności procesowe były skoordynowane z działaniami niemieckich służb wymiaru sprawiedliwości dotyczącymi zatrzymania pozostałych uczestników procederu, działających na terenie Niemiec.

Zatrzymany na terenie Polski mężczyzna został przewieziony do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie ogłoszono mu zarzuty. Po wykonaniu czynności z podejrzanym, prokurator skierował do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Sąd aresztował mężczyznę na 3 miesiące.