Komunikat

      Możliwość komentowania Komunikat została wyłączona

Prokuratura Regionalna w Gdańsku nadzoruje śledztwo sygn. RP II Ds. 44.2016 dotyczące prania pieniędzy oraz uszczupleń podatkowych w łącznej wysokości ponad 31 milionów złotych. Proceder dotyczący fikcyjnego obrotu metalami szlachetnymi miał miejsce w latach 2015 – 2016 i uczestniczyło w nim około 30 podmiotów gospodarczych, w tym z województwa kujawsko – pomorskiego oraz z Warszawy i Poznania.

W dniach 22 i 23 stycznia 2018 r. prowadzący śledztwo funkcjonariusze bydgoskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego dokonali czynności zatrzymania i przeszukań w odniesieniu do kolejnych dwóch podejrzanych w tej sprawie. Są to mężczyźni prowadzący działalność gospodarczą na terenie Torunia. W stosunku do podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji oraz poręczenia majątkowego w kwotach po 20 tysięcy złotych.

Łącznie do tej pory 7 osobom postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa podatkowego wielkiej wartości oraz prania pieniędzy pochodzących z tego przestępstwa. Sprawcom grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.