Zmiana zarzutów w sprawie drastycznego znęcania się nad dziećmi w Drawsku Pomorskim

      Możliwość komentowania Zmiana zarzutów w sprawie drastycznego znęcania się nad dziećmi w Drawsku Pomorskim została wyłączona

W dniu 22 września 2017 r. prokurator ogłosił nowe zarzuty dla matki i jej konkubenta, którzy znęcali się na dwójką dzieci. Przedstawione podejrzanym zarzuty objęły: usiłowanie zabójstwa, znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, a w przypadku konkubenta dodatkowo – gwałt ze szczególnym okrucieństwem.

       Pierwotnie postępowanie było prowadzone przez Prokuraturę Rejonową  w Drawsku Pomorskim. Na początku kwietnia 2017 r., decyzją Prokuratury Krajowej, zostało przeniesione  do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku w celu uzupełnienia materiału dowodowego.

       Z ustaleń dowodowych wynika, że sprawcy – matka i jej konkubent, w okresie od stycznia do marca 2016 r. znęcali się fizycznie i psychicznie nad chłopcami w wieku 7 i 9 lat. Dzieci były nie tylko brutalnie bite i kopane, ale również zmuszane do różnych zachowań, które niewątpliwie stanowiły formę znęcania się ze szczególnym okrucieństwem, takich jak długotrwałe siedzenie w zimnej wodzie. Dzieci wielokrotnie były zmuszane do czynności seksualnych. Działania sprawców charakteryzowała wyjątkowa brutalność.

       Prokuratura Regionalna uzyskała uzupełniającą opinię sądowo – lekarską, nowy materiał w postaci zdjęć ujawnionych w telefonach komórkowych należących do sprawców oraz przesłuchała około 50 dodatkowych świadków, w tym lekarzy, którzy opiekowali się dziećmi. Pozyskane w ten sposób ustalenia dowodowe dały podstawę do sformułowania nowych zarzutów. Obojgu podejrzanym grozi kara, 15 lub 25 lat pozbawienia wolności, bądź dożywocia. Osoby te od marca 2016 r. przebywają w areszcie.

       Na obecnym etapie zachodzi konieczność kontynuowania postępowania między innymi poprzez uzyskanie specjalistycznej opinii lekarskiej dotyczącej tego, czy w przypadku młodszego chłopca, obrażenia ciała nie spowodowały trwałego kalectwa.

            Termin trwania śledztwa oraz okres tymczasowego aresztowania upływają odpowiednio 29 i 27 października bieżącego roku. W obu przypadkach prokuratura planuje skierowanie odpowiednich wniosków o przedłużenie tych okresów o 3 miesiące.